Vatandaş Bilgilendirme

LİHKAB Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları 5368 Sayılı Kanuna göre kurulmuştur. Yine aynı kanuna göre çalışmalarına devam etmektedirler.

dolaplar1

LİHKABDER lisanslı mühendislerin kurduğu bir dernektir. Lisanslı mühendislik mesleğinin gelişmesi, tanınması amaçlarıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

LİHKAB büroları kadastro işlemleri yapmaktadırlar. Kadastro işlemleri temel olarak; tapu planlarına göre arazide sınırların işaretlenmesi ve arazideki değişikliklerin tapu planlarına işlenmesidir. Basit olarak ifade edilen bu tanımda; arsa ve arazilerin köşelerinin belirlenmesi, yapılan binaların plana işlenerek dairelere ayrı tapu verilmesi gibi detaylı süreçler söz konusudur.

pafta2

Vatandaşların taşınmazlarıyla ilişkili temel ihtiyaçların çözümlenmesinde yerel LİHKAB bürosuna giderek bilgi almaları mümkündür. Bu bürolar mesai saatleri içerisinde açıktır. İşlemleri resmi sözleşmeye dayalı olarak başlatırlar, yarı kamu kuruluşudurlar.

objektif1

LİHKAB bürolarının denetimi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Hizmet ücretleri Genel Müdürlüğün belirlediği ücret tarifesine göredir.

Lisanslı mühendisler yaptıkları işe özgü yemin ederek işe başlarlar. Büro mekan, personel, donanım, yazılım kaynaklarıyla saygın hizmet üretmek zorundadırlar.

klavye1

Büroların adreslerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün İnternet Sitesinden ulaşabilirsiniz.